Drewniana podłoga w łazience – za i przeciw

Drewniane podłogi nie są obecnie zarezerwowane wyłącznie dla takich pomieszczeń jak salon czy sypialnia. Od pewnego już czasu można zauważyć trend polegający na zastosowaniu ich w łazienkach. To modne rozwiązanie – jakie są jego plusy i minusy?
Bez wątpienia największą zaletą jaką posiadają podłogi z drewna są ich walory estetyczne. Jako naturalny materiał drewno odznacza się unikalną strukturą, w związku z czym nie ma takiej opcji, by dwa razy uzyskać identyczny efekt. Ponadto drewniana podłoga do każdego pomieszczenia, w którym się znajduje, wprowadza ciepłą i przytulną atmosferę. Drewno jest przyjemne w dotyku i charakteryzuje się pięknym kolorem. Ma jednakże tę wadę, że nie lubi się z wilgocią. Pod jej wpływem wypacza się i butwieje – z tym właśnie aspektem wiążą się zwykle obawy odnośnie zastosowania go na podłodze w łazience. Nie da się ukryć, że para wodna i podwyższona wilgotność powietrza stanowią dla niego niemałe zagrożenie.
Jeżeli zatem ktoś chce koniecznie mieć w łazience drewnianą podłogę, musi pamiętać o paru ważnych sprawach. Przede wszystkim powinien się liczyć z większymi wydatkami – w tym przypadku nie można bowiem sobie pozwolić na to, by w kwestii jakości pójść na jakikolwiek kompromis. Wybierając drewno do łazienki, trzeba postawić na gatunki trwałe i wytrzymałe – tutaj akurat najlepiej zdadzą egzamin odmiany egzotyczne. Są one bardzo twarde i zawierają dość duże ilości olejków – w konsekwencji uodparnia je to w wysokim stopniu na szkodliwe działanie wilgoci. Rzecz jasna ma to swoją cenę. Merbau, doussie czy lapacho to świetny wybór do łazienki. Co się zaś tyczy gatunków krajowych, to najczęściej polecane są dąb, jawor oraz klon – w ramach ciekawostki można tu podać informację, że dąb odznacza się twardością o ok. 30 proc. niższą niż merbau. Mając w łazience drewnianą podłogę, należy o nią dbać w odpowiedni sposób. Nieodzowne jest stosowanie specjalnych preparatów gwarantujących skuteczną ochronę przed wilgocią. Ponadto niezmiernie ważne jest to, by łazienka posiadała porządną wentylację.